Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Dwa rodzaje biedy

mr.przemek

Trwa „Szlachetna paczka”. Z radością obserwujemy, z jakim zapałem darczyńcy wybierają rodziny w potrzebie.

Za rosnącym zaufaniem do Paczki kryje się rozróżnienie w myśleniu o biedzie, czyli dwa rodzaje biedy. Pierwsza bieda polega na tym, że ktoś wygląda na biednego i z tego żyje. Wciąż w Polsce obowiązuje zasada, że jeżeli krzyczysz, iż jest ci źle, to inni w końcu (często czując przymus) udzielą ci pomocy.

W naszym kraju funkcjonuje w ten sposób wiele tysięcy ludzi. Żyją gdzieś na marginesie normalności i w moim odczuciu wybrali taki sposób życia jako formę samozatrud­nienia. Pisząc o tych ludziach, mam mieszane uczucia.

Mam w sobie szacunek do nich, bo wielu po prostu nie wpadło na to, że można żyć inaczej. Równocześnie uważam, że to jest jednak jakiś przekręt.

W każdym razie od lat ludziom, którzy zarabiają na tym, że wyglądają biednie, nie pomagam. Przecież już znaleźli sposób na przetrwanie. Drugi rodzaj biedy to ten z dziecięcych opowieści o św. Mikołaju, który zagląda przez okienko i dostrzega ukrytą biedę.

Dobrze wszystko sprawdził i szykuje swoją zaskakującą i trafioną pomoc. Otóż istnieje bieda, która się przydarza, po­zbawia człowieka możliwości i tak obciąża, że nie ma już siły walczyć. Kilka dni temu na kursie przedmałżeńskim podeszła do mnie ze łzami w oczach narzeczona.

Dwa lata temu dostała paczkę. Była wtedy samotną matką pozostawioną samej sobie. A teraz – buduje swoje nowe życie. Słuchając jej opowieści, wiedziałem, że to była dobra pomoc.

Tak zresztą myślą obecnie wolontariusze Paczki. Nabrali już odwagi w rozróżnianiu biedy. Z szacunkiem. Widać to choćby w danych: odwiedzili w tym roku 33 tys. rodzin. Do projektu włączyli ok. 18 tys. z nich. Myślę, że darczyńcy paczkowi doceniają ich wysiłek.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3664022,dwa-rodzaje-biedy,id,t.html

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci