Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Czym jest biznes

mr.przemek

Właśnie rozpoczynamy projekt Paczka Biznesu. Nie jest to jednak takie proste. Okazuje się bowiem, że nie do końca wiadomo, co to właściwie jest ten biznes. Więc pytam się: czym jest biznes?

Odpowiedź może niejednego zaskoczyć: to działania zgodne z systemem wartości, dzięki którym zarabiamy pieniądze. Dziwne stwierdzenie, prawda? Jakże trudno jest przyjąć po prostu, że chodzi o zarabianie pieniędzy. Od razu trzeba dodać coś o sumieniu, wartościach, bo samo zarabianie jest podejrzane, wymaga usprawiedliwienia.

Wciąż obserwuję, jak w wielu ludziach zadziwiająca doktryna katomarksizmu wykrzywia myślenie, gdy trzeba zająć się pieniędzmi.

Jakże trudno wielu Polakom przyjąć po prostu, że pieniądze się zarabia i już. Że zarabianie jest zwykłe. Że tego można się nauczyć. Kiedyś po Mszy niedzielnej przychodzi do mnie młody chłopak i z rozpaczą w oczach mówi, a może wręcz krzyczy: „Bóg mi powiedział, że będę zarabiał duże pieniądze, ale boję się, że ulegnę pokusie i to mnie zniszczy”. Wizja ta go przerażała, choć przecież jeszcze nie miał tych „groźnych” pieniędzy.

Po pierwszych szkoleniach biznesowych dla wolontariuszy Paczki okazało się, że trzeba zaczynać od początku, czyli od tłumaczenia, że zarabianie jest zwykłe. Taką ideę staramy się przekazać - zarabianie jest zwykłe i wynika z postawy życiowej. Choćby relacje: powinniśmy umieć budować zdrowe relacje, a biznes oparty jest na relacjach.

Sam uważam, że należy nie tylko budować relacje, ale również powinno się umieć „wygrać” każdy kontakt. Dzieje się tak wtedy, gdy potrafimy każdego traktować dobrze. A to jest już postawa życiowa. Wśród tych, których dobrze potraktujemy, zapewne znajdą się też ci, którzy będą nam chcieli płacić za naszą pracę. I tak zwykłe życie zamienia się w zwykłe zarabianie.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/po-godzinach/a/czym-jest-biznes,11869154/

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci