Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Jestem Polakiem

mr.przemek

Podobno jesteśmy tylko powstańcami. Umiemy walczyć, ale nie umiemy pracować. Podobno nie wspieramy się, ale dołujemy. Podobno z natury potrafimy rozmontować każdy system, ale słabo budujemy. I nie lubimy porządku. Podobno…

Ostatnio uczestniczyłem w dyskusji, w której padało wiele podobnych sugestii dotyczących Polaków. Tak mówili Polacy o Polakach. A ja na to: przecież ja taki nie jestem. Kto więc ma prawo mówić, że tacy są Polacy, skoro ja i wielu innych tacy nie jesteśmy.

Już od dawna stwierdzenie: „jestem Polakiem” - nie oznacza dla mnie wciąż wypominanych wad narodowych. Z jakiegoś powodu lubię ludzi, lubię gdy są różni, nie krytykuję ich, ale wspieram. Jestem pracowity, umiem współpracować. Lubię wygrywać i cieszy mnie, gdy wygrywająteż inni. Skoro ja taki się stałem, będąc Polakiem, skoro prawie wszyscy moi znajomi tacy są, skoro jesteśmy stąd - z Polski - to co z naszymi demonami przeszłości? Widocznie na tej samej ziemi, w naszej macierzy, z tej samej tradycji i tego samego pochodzenia - wyrośli bardzo różni ludzie.

I dlatego nie zgodzę się z tym, że my, Polacy, jesteśmy tacy sami. Jesteśmy już różni. Co więcej, do niedawna przyjmowałem, że sam jestem inny. W sensie: wybaczcie mi, że jestem inny. Że nie atakuję ludzi, lubię wygrywać i lubię cieszyć się ze zwycięstwa innych. Byłem mniejszością i jako absolutna mniejszość mogłem jedynie przepraszająco szeptać. A teraz myślę inaczej. Czy naprawdę jestem w mniejszości? Mam wrażenie, że nagle, jak grzyby po deszczu, wyłoniło się nowe pokolenie Polaków. Pokolenie to może złe słowo. Bo jesteśmy w różnym wieku.

Ale w tym samym czasie zaczęliśmy inaczej żyć. A nawet manifestować swoją Nową Polskość. Jestem Polakiem i ze swoją polskością staję się większością. I ty również możesz do nas dołączyć!

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/jestem-polakiem,11892728/

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci