Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Okrutna starość

mr.przemek

Teza tekstu: nie opłaca się za bardzo inwestować w dzieci. Ta myśl we mnie narastała. Najpierw z powodu historii paczkowych, a teraz w wyniku kolędowych spotkań. O co chodzi?

Starsza pani opowiada: mam 600 zł emerytury na miesiąc. 400 kosztuje mieszkanie, 300 lekarstwa. A ma pani dzieci - dopytuje. Tak, dwoje, wyjechali do Anglii. Lub: tak, dwoje, jedno mieszka w Wieliczce, a drugie na Krowodrzy.

"Jak za dawnych czasów: Jesteś stary, to i niepotrzebny..."

Pamiętam też w Paczce marynarza, który marzył o rosole i kawałku mięsa. Kiedyś pływał po morzach świata, a teraz jest stary. Jedno jego dziecko mieszka w Niemczech, a drugie w Anglii. Dzieci są zamożne, a ojciec wegetuje.

Najbardziej w tym zadziwia mnie fakt, że te dzieci zapewne nigdy nie zapytały rodziców, czy mają z czego żyć. Jakby wychowanie im się należało. Jakby rodzice musieli w nie inwestować, utrzymywać i wydawać na nie pieniądze. I na tym koniec.

Sytuacje, na które natrafiam, są dla mnie przerażające. Jak za dawnych wydawałoby się czasów. Jesteś stary, to i niepotrzebny. Lepiej, żeby cię nie było.

W tych wszystkich przypadkach tylko niewielka część to sytuacje, w których starsi rodzice są biedni i dzieci też. W większości dzieci się dorobiły. Tylko nie wpadły na to, że nawet 200 zł miesięcznie przesłane z Anglii może mieć kolosalne znaczenie dla rodziców. Lub że trzeba zapytać, ile kosztuje leczenie. Albo że oprócz tego, iż trzeba zarobić na swoje mieszkanie i konsole dla dzieci, ważni są też rodzice. Piszę ten tekst z prostym apelem: może jednak trzeba zapytać rodziców, jak im się materialnie powodzi.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/po-godzinach/a/okrutna-starosc,11709252/

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci