Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Władza

mr.przemek

Dopiero teraz, w dość zaawansowanym przecież wieku, zacząłem się interesować zjawiskiem nazywanym władzą. Czym jest władza? To dostęp do zasobów. Ktoś ma swój dom. Nagle zostaje burmistrzem i zarządza całym miastem. Wcześniej musiał płaszczyć się przed urzędnikami, a teraz urzędnicy będą robili wszystko, by czuł się dobrze.

Władza to dostęp do zasobów. Wydaje mi się, że sama ta myśl jest właściwie banalna, ale z drugiej strony porządkująca. Przykład. Moja znajoma wysłała dzieci do szkoły. Natrafiła jednak na nauczyciela i system szkolny, w którym jej dziecko, bardzo zdolne, zostało uznane za zagrożenie dla systemu. To było w Szwecji. Nakazano dziecku obniżyć poziom. Dla niej to było absurdalne. Zaczęła zmagać się z systemem, ale system nie ustępował. W końcu zadała sobie pytanie, od kogo system zależy.

Szkoła podlegała radzie miasta. Wystartowała więc w wyborach i wygrała. Następnie zreformował system szkolnictwa w całym mieście. Co więcej, ten sukces poniósł ją jeszcze wyżej, bo okazała się bardzo sprawnym menedżerem.

Wróćmy do władzy, jako dostępu do zasobów. Często wydaje mi się, że fajnym ludziom nie chce się szarpać i zabiegać o władzę. Jakby negatywne pobudki, by zagarnąć dla siebie część zasobów, były silniejsze.

Z biegiem czasu przekonuję się jednak, że nie wolno zaniedbywać władzy. Że lepiej jest, aby na szczycie władzy siedział ktoś fajny, wartościowy. Dlatego od lat formuję młodych ludzi tak, by nie tylko umieli zarządzać, ale też zdobywać władzę. I zachęcam do tego bardzo różnych, fajnych ludzi. Takich osób jest wiele, ale bez świadomości, jakie znaczenie ma władza.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/po-godzinach/felietony/ks-jacek-wiosna-stryczek/a/wladza,11780026/

 

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci