Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Związki

mr.przemek

Zawsze zdarzały się nieudane małżeństwa i związki. Pojawiło się jednak zupełnie nowe zjawisko - związki, które zanim się zaczęły, już były patologiczne. W tym nowym układzie przysięga małżeńska brzmi: „Ślubuję ci, że będę z Tobą tak długo, jak będzie mi dobrze”.

To jest też obecnie największe oczekiwanie w ramach budowania relacji: ma być zawsze dobrze. Ludzie wchodzą w związki z oczekiwaniem, że ich potrzeby zostaną zaspokojone. Budują więc swoisty układ: o ile nam jest fajnie razem, jesteśmy. Może i wygląda to dobrze, ale w praktyce produkuje tragedie. Jeśli bowiem na pierwszym miejscu jest zaspokajanie potrzeb, nie za bardzo ważne jest to, kim jest ta druga osoba. Nie liczy się wolność, miłość, rozwój. Taka relacja ma też charakter warunkowy: jesteś w związku, jeśli zaspokajane są twoje potrzeby. Żadne tam „na dobre i na złe”.

Nie ma też perspektywy budowania czegoś więcej. Nie ma przyszłości. Ma być dobrze, a nie długo.

Ciekawe jest, że robi tak większość, choć intuicyjnie wie, że potem bardzo to boli, że ostatecznie zawsze się nie udaje. To taki zbiorowy amok. Co więcej, wyrasta pokolenie, które nawet sobie nie wyobraża, że może być inaczej. Ci ludzie miotają się między kolejnymi nieudanymi związkami, przeczuwając, że gdzieś istnieje idealna miłość. Ale nie mają nawet szansy, aby jej doświadczyć. Bo nie ma z kim. Oczywiście są też ludzie, którzy chcą miłości od razu i na całe życie. Mam takich choćby w duszpasterstwie. Spotykam gdzieniegdzie. Na szczęście są tacy jeszcze. To jednak raczej wyjątek, a nie reguła…

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/malopolska/a/zwiazki,9987605/

Zrozumienie

mr.przemek

Pan Mateusz napisał do mnie na moim koncie na Facebooku: „Od dłuższego czasu denerwuje mnie religia na zasadzie przymusu i obowiązku. Jeśli mam czegoś w życiu nie robić, to bezwzględnie nie dlatego, że jakiś abstrakcyjny Brodaty Starzec zabroni mi tego. Nie, ja szukam zrozumienia - nie popełnię grzechu nie przez strach przed karą, ale przez świadomość i zrozumienie. Nie szukam tajnych zaklęć zwanych modlitwą - dla mnie modlitwa to taki specyficzny rodzaj kontaktu, gdzie słowa rodzą się same, a czasem nawet nie muszą. To taki rodzaj kontaktu, że czasem cały dzień, polegający na wykonywaniu zwykłych czynności codziennych może być modlitwą i to taką, że prąd płynie po skórze”.

Nie wiem do końca, co autor miał na myśli. Może ma inne korzenie religijne niż ja, ale sposób przeżywania wiary jest taki sam. Św. Paweł powiedział: litera zabija, duch ożywia. Chrześcijaństwo powstało właśnie po to, aby oderwać się od wizji Boga, który zarządza przez kary, od religii przykazań i obowiązków, do życia w Duchu Świętym.

Chrześcijaństwo to religia wtajemniczenia. Nie można jej, ot tak, zrozumieć. Nie można jej tym bardziej mieć. Trzeba się wtajemniczać. „Na początku było Słowo” - zaczyna św. Jan swoją Ewangelię. Słowo - Logos - to rzeczywistość, która jest też przemyślana. Można powiedzieć, że na początku był Zamysł Boga. Ale Jego Zamysł staje się rzeczywistością.Do życia z owocami.

My staramy się go zrozumieć, ogarnąć. A może po prostu w nim uczestniczyć i przebywać. Panie Mateuszu - lubię taki poziom myślenia. Niespotykany. Tu nie chodzi o pierdoły, o guziki w sutannie księdza. Chodzi o szukanie Prawdy i życie w Prawdzie. O Jestem.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/po-godzinach/a/zrozumienie,9959722/

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci