Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Szlachetna Polska

mr.przemek

Szlachetna Paczka, już na samym początku, czyli w 2001 roku, była projektem patriotycznym. Jej powstanie poprzedziły smutne lata dziewięćdziesiąte. Wtedy to, w czasie gwałtownych przemian postpeerelowskich, wiele osób zostało po prostu wyrzuconych na margines społeczeństwa.

Żal było patrzyć na tych ludzi, którzy nie umieli wskoczyć do nowej karuzeli gospodarczej. Fakt, że w tym samym czasie wielu Polaków odniosło sukces. W zdecydowanej większości dotykał ich jednak syndrom dorobkiewiczostwa: pierwsze duże pieniądze w życiu często zaślepiały. I na dodatek, w grupie tej pojawiło się dość powszechne pogardliwe nastawienie do biednych. W stylu: „jeśli są biedni, to tylko ich wyłączna wina”.

Nie chciałem się pogodzić z taką sytuacją. Buntowałem się z powodu degradacji wielu ludzi, jak również dlatego, że obserwowałem znieczulicę u tych, którzy już mogliby pomagać. Ta znieczulica dotyczyła bardzo wielu ludzi, w tym tych, którzy reprezentują aparat państwa. „Aparat”, czyli bezwzględną maszynę, bo w taki twór zamieniły się instytucje powołane, by pomagać obywatelom.

Zresztą, widać to do dzisiaj - jak część urzędników podchodzi do swojej pracy. I właśnie wtedy, w 2001 roku powstał pomysł, by połączyć 12 proc. najbiedniejszych Polaków z 12 proc. tych, którzy mieli świetną sytuację materialną. Wystarczyłoby, gdyby ci ostatni podzielili się z biednymi swoimi niepotrzebnymi, używanymi rzeczami, a nie byłoby takiej biedy w Polsce.

Na początku okazało się jednak, ze Polska dorobkiewiczów nie chciała dzielić się z innymi swoimi sukcesami. Dzisiaj też nie jest najlepiej, wciąż jesteśmy na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o zaangażowanie w pomoc bliźnim. Ale Szlachetna Paczka próbuje to zmienić. Jak kropla drąży skałę. I rzeczywiście, jest lepiej, a w tym roku szacujemy, że w akcję włączy się milion Polaków. Z góry im wszystkim dziękuję.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9103833,szlachetna-polska,id,t.html

Co to znaczy być patriotą

mr.przemek

Dla mnie to jest fajny temat. Zacznę więc od faktu, którego nie poszukiwało wielu Polaków, a powinno. Chodzi o to, co robił Karol Wojtyła w czasie wojny.

Był przecież wtedy studentem w wieku poborowym. Nie zaciągnął się do armii, nie został partyzantem, nie uciekał z kraju, by walczyć na Zachodzie. Został w Krakowie i studiował polonistykę. Ale też właśnie wtedy mocno zaangażował się w teatr.

Czy to była postawa patriotyczna? Z moich badan wynika, że Karol Wojtyła stworzył swoją wizję patriotyzmu. Uznał, że do przetrwania narodu potrzebna jest kultura. A pielęgnowanie kultury w czasie okupacji było dla niego nie tylko podtrzymaniem ducha narodu, ale też inwestycją w przyszłość.

Jeśli już bowiem wróci wolność, to na nowo trzeba ją będzie wypełnić duchem narodu. Z historii wiemy, że ten pomysł przekształcił się w kapłańskie powołanie. W 1942 roku przyszły papież wstąpił do seminarium. Rozumiem, że to był kolejny, naturalny krok w kierunku patriotyzmu: już nie tylko kultura, ale też duchowość jako fundament życia narodowego. Oczywiście, nie chcę sprowadzić tej decyzji jedynie do kategorii ojczyźnianych.

Ale zapewne to również było obecne w myśleniu młodego patrioty. Jakoś przecież musiał się odnosić do otaczającej go rzeczywistości. I tak właśnie sobie myślę, że zapewne i dzisiaj rodzą się w głowach młodych ludzi kolejne patriotyczne koncepcje: napisać książkę, zdobyć wykształcenie za granicą, by wrócić i wzmocnić kraj. Stworzyć nową markę, nowe produkty, lepiej zaprezentować walory Polski, by przyjeżdżało do nas więcej turystów. A może i pomysł na współpracę z uchodźcami, by im pomóc, ale też zasymilować i przywrócić naszemu krajowi walor wielokulturowości?

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9082816,co-to-znaczy-byc-patriota,id,t.html

Do człowieka który zabijał

jstryczek

Do człowieka

Który zabijał


 

 

Dlaczego lepiej

Jest zabić niż kochać


 

 

Dlaczego prawda jest twoja

A ja nie mam prawa żyć inaczej


 

 

Dlaczego wróg dlaczego wróg

Rodzi się w sercu

Niestworzonym dla nienawiści


 

 

Dlaczego myślisz

Że zabijając znajdziesz życie


 

 

Dlaczego nie chcesz żyć


 

 

Jak znalazłeś boga

Który uważa

Że jeśli tobie ma być lepiej

To innym musi być gorzej


 

 

Dlaczego lepiej w imię boga

Stwórcy

Tworzyć nienawiść


 

 

Dlaczego myślisz a może myślałeś

Że będzie lepiej gdy zabijesz


 

 

Dlaczego dlaczego ale jak

Teraz

To widzisz gdy jesteś nie tu

Ale tam

Dlaczego czy jest ci lepiej

Czy jest lepiej

Czy tobie jest lepiej

Czy dla ciebie jest lepiej

Czy dla twoich jest lepiej

Czy lepiej ulepiłeś lepszy świat

Czy teraz tak myślisz


 

 

Teraz lepiej zejdź na ziemię

Z powrotem

I powiedz mi

Swoje lepiej

Ale prosto w twarz

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci