| < Wrzesień 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
niedziela, 14 września 2014
Przygoda życia

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

23:26, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 września 2014
Religia a instytucje charytatywne

Przez kolejne tygodnie staram się pokazać naturalną siłę, jaką daje społeczeństwu religia. Nie jest to z mojej strony chwalenie „swojego”, ale raczej obserwacja rzeczywistości. I równocześnie próba konfrontacji z chaosem informacyjnym dotyczącym laicyzacji oraz pomocy niesionej ludziom przez Kościół.

Dyskutowałem kiedyś na ten temat w trakcie debaty telewizyjnej. Zadałem swojemu oponentowi proste pytanie: skoro pan tak krytykuje działalność Kościoła, to niech pan powie, co pan sam dobrego zrobił dla ludzi. Rzuciłem jeszcze więcej: porównajmy nasz dorobek. Oczywiście, ta rozmowa nie miała sensu, bo też nie chodziło mojemu rozmówcy o prawdę. Ale jaka jest ta prawda?

Jakoś tak to działa, że w ciągu wieków w Kościele nieustannie pojawiały się niezliczone inicjatywy charytatywne. Co więcej, często rozwijały się dlatego, że były hojnie dotowane przez władców oraz zwykłych wiernych. Myślę, że można śmiało powiedzieć, iż miały swoje słabości, ale jednak na tle innych inicjatyw okazywały się po prostu efektywniejsze.

Sądzę, że można również dzisiaj porównać efektywność ośrodków charytatywnych opartych o religię i tych laickich.

Nie chodzi mi tutaj o chwalenie religii, ale o to, że motywacje religijne należą do najsilniejszych. Że to jednak coś więcej niż tylko chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Za tym kryje się większa idea, która na przykład uzasadnia akt poświęcenie siebie dla innych.

Czasami próbuję wyobrazić sobie nasz kraj w dniu, w którym chrześcijanie przestają angażować się społecznie i zostawiają pomoc instytucjom. Przestają pracować z dziećmi i młodzieżą, z chorymi i starszymi, z niepełnosprawnymi, więźniami, uzależnionymi i tysiącami innych pokrzywdzonych i błądzących. Po prostu nagle, pewnego dnia to wszystko zniknie?

No, nie wiem…

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3571339,religia-a-instytucje-charytatywne,id,t.html

10:32, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 września 2014
Jak zwracać uwagę?

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:36, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
Symbioza Kościoła i państwa

Funkcjonujący obecnie w Polsce model współpracy Kościoła i państwa ma swoją historię. Tak samo, jak w innych państwach. Dlaczego tak to działa dzisiaj – wynika z ewolucji rozwiązań systemowych i gry korzyści. Innymi słowy, gdyby państwu nie opłacała się symbiotyczna współpraca z Kościołem, to by jej nie było (dotyczy to szerzej, symbiozy religii i państwa, zależnie od regionu świata).

Państwo to twór, dzięki któremu społeczeństwo może się samoorganizować. Nie ma jednak takich możliwości, by państwo zaspokajało wszystkie potrzeby społeczeństwa. Choćby dlatego, że braknie mu pieniędzy z podatków lub nie jest w stanie wygenerować dostatecznej ilości pomysłów na rozwiązywanie problemów społecznych.

Podstawowe korzyści państwa, które otrzymuje ze strony Kościoła to: moralne wychowanie społeczeństwa; motywowanie ludzi do rozwoju; tworzenie podstaw dla prospołecznych postaw; budowanie systemów opieki społecznej z „oddolnej inicjatywy”; wychowanie dzieci i młodzieży. Tak naprawdę tych obszarów jest dużo więcej.

Zwykle na przykład religie sprzyjają atmosferze prorodzinnej, która zgodnie z wynikami badań, jest najkorzystniejszą formą funkcjonowania społeczeństwa.

Dlatego współpraca państwa i Kościoła zwykle jest symbiotyczna. Korzystna dla państwa, a szerzej, dla społeczeństwa, ale też pozwala obywatelom żyć zgodnie ze swoją religią, co jest oczywistym prawem. Znaczenie religii dla państwa widać w Rosji i Chinach, gdzie państwo inwestuje w odbudowę instytucji religijnych. Prawosławie w Rosji, konfucjanizmu w Chinach – dla rządzących mają pełnić rolę „zaprawy”, która spaja społeczeństwa. To, czego brakuje mi w naszym kraju, to jasnej i uczciwej rozmowy na temat symbiozy i wzajemnych korzyści.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3563561,symbioza-kosciola-i-panstwa,id,t.html

22:31, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 sierpnia 2014
Etos księdza

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

23:34, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
Podatki i Kościół

Od pewnego czasu formułowane są oskarżenia dotyczące finansowania ze Skarbu Państwa kościelnych „instytucji”, takich jak religia w szkole czy kapelani. Dla mnie tak samo denerwujące są te upolitycznione oskarżenia, jak brak reakcji ze strony Kościoła, czy też Kościołów.

O co w tym wszystkim chodzi? Właściwie o jedno. W Polsce większość stanowią katolicy. Skoro tak, to również w większości z ich właśnie podatków żyje państwo. Państwo jest emanacją obywateli. W związku z tym, ze swojej natury państwo (z pieniędzy podatników) finansuje to, co jest dla obywateli ważne. W tym potrzeby religijne. Oczywiście, finansuje je w mniejszym lub większym stopniu. Wszystko zależy od konsensusu społecznego.

Społeczeństwo ma prawo dysponować swoimi środkami. I kłamstwem jest twierdzenie, że katechezę finansuje Skarb Państwa, a prawdą, że Skarb Państwa finansowany z podatków wierzących obywateli finansuje katechezę.

Warto dodać, choć zapewne nie wszyscy o tym wiedzą, że w ramach państwa demokratycznego finansowana jest nie tylko większość, ale również mniejszość, czyli mniejszości religijne. Koncepcja państwa świeckiego to, w ramach pewnej interpretacji, idea państwa oderwanego od obywateli i oddanego w ręce tych, którzy uważają, że wiedzą lepiej.

Dla mnie jasna jest idea rozdzielenia państwa od Kościoła. Władze się nie przenikają. Ale obywatele już tak. Spotkania władzy państwowej i władzy kościelnej to naturalna próba nie tylko pogodzenia różnych interesów, ale stworzenia dla ludzi Kościoła dogodnych warunków życia. To jakieś minimum. A maksimum, to wzajemne inspirowanie się i rozwój, czyli wartość dodana.

Właśnie tego nie rozumiem. Dlaczego dla Państwa współistnienie z Kościołem ma być zagrożeniem?

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3555749,podatki-i-kosciol,id,t.html

01:47, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 sierpnia 2014
Czy Bóg jest Bogiem wojny?

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:07, mr.przemek
Link Komentarze (1) »
niedziela, 17 sierpnia 2014
Cudze sprawy

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

23:48, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 sierpnia 2014
Wojsko a chrześcijaństwo

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

10:58, mr.przemek
Link Komentarze (2) »
niedziela, 10 sierpnia 2014
Czym jest prawdziwa pobożność?

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

23:03, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49