Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Nie muszę

mr.przemek

Pierwszy mecz Polaków wydawał mi się obligatoryjny. Odprawiałem mszę zaraz po zakończeniu i po prostu wypadało o nim wspomnieć. Generalnie jednak mistrzostw specjalnie nie oglądam, gdyż dostęp mam ograniczony.

I widzę w sobie efekt podobny do opisanego przez La Fontaine’a. Wygłodniały lis zobaczył winogrona: „Więc rad z uczty, wytężył swoją chudą postać, Skoczył, sięgnął, lecz nie mógł do jagód się dostać. Wprędce przeto zaniechał daremnych podskoków I rzekł: Kwaśne, zielone, dobre dla żarłoków”.

Skoro nie mogę, to nie muszę. Tak samo było w czasie mistrzostw świata w siatkówce. Dla mnie to żaden problem. Ale problem może być, bo piłka nożna ma masową widownię. Z tego żyje, tym oddycha. Zamieniając ją na wydarzenie limitowane, ograniczone - nadawca niejako podcina gałąź, na której siedzi. Tak stało się już z Ligą Mistrzów.

W całej Europie spada oglądalność. Bo właściwie, jaką wartość ma w sobie kibicowanie? Jako mały chłopiec byłem wiernym kibicem. Z biegiem czasu pojawiało się w moim życiu wiele rzeczy ciekawszych. Można powiedzieć, zamiast kibicować, sam grałem. Pracowałem też wtedy nad sobą i to bardzo.

Między innymi wyłączałem w sobie różne nieracjonalne emocje. Do takich zaliczyłem kibicowanie. Jest nieracjonalne. Nakręcam się, ale nic ode mnie nie zależy. Jednak oglądając mecz Polaków, coś mnie poruszało. Chyba więc za słabo nad sobą pracowałem, ale mam to w naturze.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/po-godzinach/felietony/ks-jacek-wiosna-stryczek/a/nie-musze,10120080/

Czas dobrej jakości

mr.przemek

Od jakiegoś czasu nie mogę powiedzieć, że mam dużo... czasu. No, mam go dokładnie tyle co inni: 24h / dobę. A zadań bardzo dużo. Szacuję, ze zarządzam ok. 400 projektami.

Z zasady więc nie mam tyle czasu, ile jest potrzebne, żeby zrobić wszystko. A równocześnie nikt mnie nie pyta, czy mam czas, tylko raczej, czy to wszystko jest zrobione.

I tak, dla przykładu, dla mnie Ekstremalna Droga Krzyżowa jest tylko jednym z 400 projektów. Pisanie w „Dzienniku Polskim” - kolejnym. W każdym razie taka sytuacja zmusiła mnie do zmiany „metodologii życia”. Już nie pytam się, czy mam czas, ale zastanawiam się, jak coś zrobić w czasie, który mam.

Wyobraźmy sobie ojca, który czuje, że nie poświęca swoim dzieciom tyle czasu, ile trzeba. Pewnie tak ma wielu ojców. Jeden z nich opowiadał mi, że denerwuje się często na dzieci, kiedy jest z nimi całe popołudnie. Ale nawet żona zwraca mu uwagę, że jest pozornie, bo gdy próbuje z nim rozmawiać, on zerka na ekran telewizora albo z trudem odrywa się od gazety. Czyli jest i nie jest zarazem.

Uważam, że już lepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie krótszego czasu, ale dedykowanego wyłącznie dla dzieci. Na przykład godzina dziennie. Ale wiadomo: w tym czasie nic nie ma ważniejszego niż sprawy dzieci. A w drugim etapie można optymalizować, jaki sposób spędzania czasu z dziećmi jest najlepszy. Może to być rozmowa, może wspólna nauka albo gra w piłkę. Lub naprzemiennie.

Mój czas składa się obecnie tylko z takich zoptymalizowanych modułów. Choćby dlatego ze zarządzam ogromnym zespołem w „Wiośnie”, a przez najbliższe dwa tygodnie będę z nim tylko dwa dni. Ale dla mnie czas dobrej jakości jest super: nie nudzę się nigdy, a wciąż - mam nadzieję - się rozwijam.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/po-godzinach/a/czas-dobrej-jakosci,10092386/

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci