Menu

Ks. Jacek Stryczek

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek - duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu. Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać innym kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku - Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod jego opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Duży może więcej?

mr.przemek

Sytuacja geopolityczna za naszą wschodnią granicą pokazuje, że duży może więcej. Łamie zasady, zabiera nie swoje, kłamie.

Negocjuje i zaraz potem nie wywiązuje się z ustaleń. Wie, że może to robić bezkarnie, bo świat ze strachem myśli, co by się stało, gdyby się wkurzył…

Tak było przed II wojną światową i tak jest dzisiaj. Ale czy rzeczywiście dużemu trzeba ustępować? Mam co do tego wyrobione zdanie: każdy, kto jest zadufany w swoje siły, kto pręży muskuły, równocześnie odsłania swoje słabe punkty.

Siłą silnego jest to, że wydaje się silny.

Ale im bardziej wydaje się silny, tym bardziej rozrasta się „wizerunek siły” i nic więcej. Dlatego w historii świata nawet największe imperia w końcu upadały. Olbrzymy przegrywały ze skromnym, małym, ale sprytnym „Dawidem”. Piszę o imperium, ale myślę o zwyczajnych sytuacjach, w których ktoś lokalnie tworzy swoje imperium. Wydaje się bezkarny.

I zawsze jest tak samo. Bezkarność trwa tak długo, aż ktoś odkryje, że „król jest nagi”. Strach, który spaja imperia, jest silny, ale nietrwały. A każdy ma swój słaby punkt, od którego można zacząć obalanie olbrzyma.

Jestem przekonany, że również w obecnej sytuacji, nie tylko sankcje, ale przede wszystkim spryt jest drogą do pokoju. Zresztą, Ukraina zdaje sobie sprawę, że w bezpośredniej konfrontacji nie ma szans. Ale czy to oznacza, że nie ma szans w ogóle?

Zapewne nie wiemy wszystkiego. Nie dowiemy się dzisiaj, czy gdzieś na Ukrainie, w Europie lub w USA nie zrodził się jakiś skromny, ale przebiegły Dawid, który na nowo kalkuluje walkę z Goliatem. Mam nadzieję, że będziemy się cieszyć tym zwycięstwem szybciej niż sądzimy.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3784021,duzy-moze-wiecej,id,t.html

Centrum usług

mr.przemek

Zacznę od prostej myśli: jak mogło powstać coś tak niesamowitego, jak Dubaj... Ogromna metropolia, w której obiektów podobnych do Centrum Kongresowego są zapewne setki (a my mamy jeden), gdzie pustynia ożywa wieżowcami i kolejnymi inwestycjami, a autostrady nie przypominają niczego, co widziałem na świecie.

Owszem, na początku były pieniądze z ropy. Ale zaraz potem pojawił się wizjoner ze swoim pomysłem: Dubaj jako centrum usług wszelakich. Innymi słowy, chodziło o stworzenie takiego miejsca na świecie, gdzie ludzie by przybywali, aby coś załatwić. „Coś załatwić” – to dobre określenie.

To niby nic takiego: nastawienie na to, aby innym pomagać, by im służyć, by im ułatwiać. A jednak, jeśli ktoś to robi tak jak w Dubaju, to miliony ludzi z całego świata chcą tam przyjeżdżać i robić biznesy.

Rozwój tej metropolii widoczny jest na każdym kroku, a jedynym motorem napędowym jest potrzeba wielu ludzi, by właśnie tu być.

Gdy zniknęły petrodolary – powinni odejść i ludzie. Ale nie odeszli. I ja, gdy tam trafiłem, uległem urokowi tego miejsca, w którym myśli się inaczej. Choćby w tym jednym: inni nie są zagrożeniem, ale szansą. Ale to nie jest jakaś bezmyślna polityka. Rezydować w Dubaju możesz wtedy, gdy masz pracę. Jeśli nie, nie ma tam dla ciebie miejsca. Są też ustalone zasady. Jeśli je łamiesz, musisz wyjechać.

Możesz tu robić biznesy i nie płacisz podatków. Ale rząd sprytnie każe sobie płacić za zezwolenia i cło za wwiezione produkty. To wystarcza. I to jedno wielkie imię tego miejsca: służymy ci. Aż dziwne, ze tak nie robią wszyscy. Że nie widzą związku pomiędzy chęcią służenia a przychodami. Ja tam chcę żyć…

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3775587,centrum-uslug,id,t.html

© Ks. Jacek Stryczek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci