| < Listopad 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
niedziela, 23 listopada 2014
Miernoty

Ktoś wywiesił transparent: „W Warszawie rządzi mafia”. Ktoś inny, z przejęciem, opowiada o tym znajomym. A jeden z nich odpowiada: coś ty, oni niczego nie potrafią zorganizować, tam rządzą miernoty.

To jest dykteryjka Jacka Santorskiego i jego komentarz do wyborów. A ja nie chce się pastwić nad ludźmi, którzy kompromitują się od dawna, ale powrócić do mojego ulubionego słowa: miernota. MIERNOTA jest wielkim słowem. Bo objawia PRAWDĘ. W jaki sposób? Chodzi o czas. Chodzi o to, że każdy ma do dyspozycji czas. Około 24 godziny na dobę. I jedni dobrze ten czas wykorzystują, a inni go marnują. MIERNOTA marnuje czas.

Nawet nie chodzi o to, że robi w tym czasie coś złego. MIERNOTA nie jest „mafią”, jest MARNOTRAWCĄ czasu. Ma potencjał, ma możliwości, ma czas, ale nic z tym nie robi. Wtedy, gdy spędza bezużytecznie czas, właściwie nie widać, żeby działo się coś złego.

Dopiero wtedy, gdy trzeba być gotowym, gdy pojawia się wyzwanie, okazuje się, że nic nie ma, nic nie umie, nic nie zrobił. W Ewangelii to zjawisko pojawia się w kontekście zasady: poznacie ich po owocach.

Mija czas, aż wreszcie pada pytanie: owoce są?! Jak z drzewem figowym, które miało liście, ale nie miało owoców. To, co obserwujemy obecnie, to obfity liściostan i jakieś pozaczasowe odpłynięcie w słowa bez pokrycia. Dla mnie jednak nie jest to słowo zarezerwowane dla tych wyborów. MIERNOT jest u nas co niemiara, ludzi, którzy marnują czas, a gdy to się ujawnia, płynnie przechodzą w fazę narzekania. Tłumaczą, że świat jest zły i dlatego im jest źle. Zamiast odkrywać, że świat jest pełen możliwości, a za nimi zmarnowany czas. Nie cierpię MIERNOT.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3655404,miernoty,id,t.html

18:13, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 listopada 2014
Jak pomnożyć swój kapitał

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

23:21, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 listopada 2014
Władza w Kościele

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

23:59, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 listopada 2014
Obcowanie Świętych

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:32, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
Zwyczajna Świętość

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:31, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 października 2014
Najważniejsze przykazanie

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:47, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 października 2014
O synodzie

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:54, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
Zagubieni politycy

Czyli ci, którzy byli sławni, ale odchodzą w niesławie. Są wśród nich tacy, których mi żal, i tacy, o których chciałbym już zapomnieć. W sumie, żal mi wszystkich.

Ale nie o żalach chcę napisać, lecz o mechanizmach, które prowadzą do zagubienia, czyli do zguby. Fachowo zacznijmy od staropolskiego porzekadła: „Łaska pańska na pstrym koniu jeździ”. Innymi słowy, nie wiadomo do końca, od czego zależy to, że polityk staje się nagle popularny.

Dlatego ci, którzy zdobyli uznanie wyborców, są wielką prowokacją dla tych, którzy by też chcieli. A jak wiadomo, ambitnych ludzi nie brakuje. Zwłaszcza, że polityka to władza, pieniądze, popularność, wpływy, znajomości. Dlatego kandydat na znanego polityka zaczyna walkę. Na początku wydaje się, że wie, o co mu chodzi. Wysyła komunikaty do społeczeństwa. Okazuje się jednak, że to nie działa. Sondaże nie wróżą nic dobrego.

Wyniki wyborów przytłaczają. Próbuje więc jeszcze raz. Znowu nic. Widmo porażki zaczyna wywierać wewnętrzną i zewnętrzną presję. Przecież z przegranymi nikt nie chce się kolegować. Ci, którzy aspirują, by dostać się do elity, to jedno. Ale ci, którzy się tam dostali i tracą poparcie – to w nich pojawia się jeszcze gorsza, szaleńcza presja. I wtedy zaczyna się kombinowanie. Nazwałbym to próbkowaniem. „Polityk” usiłuje zwrócić na siebie uwagę np. dziennikarzy. Może na początku są to jedynie głupie pomysły. Jednak „im dalej w las”, tym desperacja większa. Aż po szaleństwo.

Znam to choćby dlatego, że gdy stałem się rozpoznawalny, zacząłem dostawać propozycje odpowiedzi na „kontrowersyjne” pytania. Gdy ich nie udzielałem, liczba kontaktów z mediami zmalała. Ja nie żałuję, nie potrzebuję tego. Jeśli jednak ktoś się uzależni? Patrzę dzisiaj na tych z prawa i z lewa: dla mnie – żenada. Jakże polityka może zmienić człowieka… A może zawsze taki był?

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3612315,zagubieni-politycy,id,t.html

18:07, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 października 2014
Wielu powołanych, niewielu wybranych

Posłuchaj kazania Ks. Jacka

22:49, mr.przemek
Link Dodaj komentarz »
Modlitwa o wybory

Zadzwonił do mnie jeden z kandydatów w wyborach samorządowych. Od słowa do słowa, opowiadając o swojej odważnej decyzji, w końcu poprosił mnie o modlitwę w tej intencji.

Pomińmy fakt, z którego jest ugrupowania – znam różnych ludzi. W zamian od razu się zaśmiałem i pytam się go: „Myślisz, że Bóg chce, abyś to właśnie ty wygrał te wybory?”.

Zadajmy sobie fundamentalne pytanie: za kim jest Bóg? Czy ma jakieś rozrachunki w niebie i obstawia swoją frakcję? Boże, wybacz mi, że Cię teraz wplątuje w politykę. Ale robię to po to, aby potem nie robili tego inni. Wciąż nie mieści mi się w głowie, jak można racje polityczne przenosić na poziom religijny.

Poza skrajnymi przypadkami zagrożenia totalitaryzmem, polityka to wciąż jedynie gra korzyści. Poszczególne partie i ugrupowania mają swoje grupy wyborców, swoje interesy i po wyborach sprawią, że jednym będzie lepiej, a innym gorzej.

Być może pojawią się też takie, dzięki którym wszystkim będzie lepiej, lub takie – mam nadzieję, że tak się jednak nie stanie – z powodu których wszystkim będzie gorzej.

Istnieje jeszcze rzadka w przyrodzie instytucja prawdziwego męża stanu, człowieka, który ma odwagę stanąć ponad podziałami i nie działać w interesie swoim i swoich, ale dla dobra ogółu. Nie piszę o samotnym rewolwerowcu, wymierzającym szczątkową sprawiedliwość, ale niewiele mogącym w sensie ogólnym. Mówię o prawdziwym przywódcy, za którego można by się modlić. Ale zaraz potem należałoby sprawdzić, czy słowa zamieniają się w czyn. Czy przywódca potrafi skupić wokół siebie ludzi, którzy pomogą mu wydać dobry, obfity plon.

Mąż stanu jako owoc pracy społeczności – o tym myślę. O to się modlę i nad taką społecznością pracuję.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3603997,modlitwa-o-wybory,id,t.html

22:44, mr.przemek
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 50